Terapia marihuaną medyczną, konsultacje, recepty, wsparcie

Medyczna marihuana w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Strona główna » Blog » Medyczna marihuana w leczeniu nadciśnienia tętniczego

Udostępnij

Nadciśnienie tętnicze jest zaliczane do grupy chorób cywilizacyjnych. Złe nawyki, brak aktywności fizycznej i niezdrowy tryb życia bezpośrednio przyczyniają się do rozwoju tego schorzenia. Nadciśnienie tętnicze jest bardzo dobrze poznaną jednostką chorobową, jednak w ostatnich latach naukowcy skupili się na badaniach nad wpływem medyczna marihuana na wartości ciśnienia krwi. Wyniki są naprawdę obiecujące. Dowiedz się wszystkiego, co musisz wiedzieć, aby skutecznie zapobiegać nadciśnieniu u siebie i swoich bliskich.

Co to jest nadciśnienie?

Nadciśnienie to poważny problem, który pojawia się, gdy ciśnienie krwi w tętnicach przekracza normy. Ciśnienie krwi zależy zarówno od siły, jaką serce wykorzystuje do pompowania krwi, jak i od stopnia zwężenia tętnic. Jeśli serce pompuje krew zbyt mocno lub tętnice stawiają opór jej przepływowi, ciśnienie krwi będzie rosło. Należy mieć świadomość tego, że w przypadku nadciśnienia jedyna przyczyna napędza drugą. Zbyt duży nacisk krwi na ściany tętnic, spowodowany dużą siłą wyrzutową, będzie powodował stopniowe grubienie i zwężanie ich światła (średnicy), co bezpośrednio przyczynia się do jeszcze większego wzrostu ciśnienia i jeszcze większego nacisku.

Wartości ciśnienia krwi 

W wytycznych wybrano wartość graniczną ciśnienia tętniczego, powyżej której korzyści z leczenia, wykazane w interwencyjnych badaniach klinicznych nad terapią obniżającą ciśnienie tętnicze, są uważane za istotniejsze od szkód z nim związanych. Zgodnie z tym podejściem, punktem odcięcia, który definiuje nadciśnienie tętnicze, jest 140/90 mmHg przy zastosowaniu standardowych metod pomiaru w warunkach klinicznych. W tych samych wytycznych uwzględniono różne stopnie ciężkości nadciśnienia tętniczego, dzieląc je na kategorie powyżej progu granicznego. Nadciśnienie tętnicze definiuje się jako

 • 1 stopnia – ciśnienie skurczowe 140-159 mmHg lub rozkurczowe 90-99 mmHg
 • 2 stopnia – ciśnienie skurczowe 160-179 mmHg lub rozkurczowe 100-109 mmHg
 • 3 stopnia – ciśnienie skurczowe 180 mmHg lub rozkurczowe 110 mmHg i wyższe.

Zagrożenia związane z nadciśnieniem

Nadciśnienie tętnicze jest zarówno chorobą, jak i głównym czynnikiem ryzyka innych schorzeń. Wraz ze wzrostem ciśnienia tętniczego wzrasta częstość występowania zdarzeń sercowo-naczyniowych, takich jak udar mózgu, zawał serca, niewydolność serca, migotanie przedsionków i przedwczesna umieralność. Nadciśnienie jest cichą chorobą. Wiele osób nie odczuwa żadnych widocznych objawów. Niektórzy ludzie doświadczają bólów głowy, krwawień z nosa lub duszności, jednak stanowią oni niewielką mniejszość wśród osób cierpiących na nadciśnienie. Jednakże nawet osoby, u których występują te objawy, mogą nie zdawać sobie sprawy z ich prawdziwej przyczyny, ponieważ istnieje wiele innych schorzeń, które posiadają podobne symptomy.

Zmiana struktury naczyń krwionośnych 

Wysokie ciśnienie krwi jest niebezpieczne, ponieważ prowadzi do problemów, które są trudne do wykrycia. Nadciśnienie może z czasem powodować pogrubienie i stwardnienie tętnic, co zwiększa prawdopodobieństwo śmiertelnego ataku serca lub udaru. W niektórych przypadkach może powodować osłabienie i wybrzuszenie naczyń krwionośnych, co może prowadzić do powstania tętniaka.

Zaburzenia metaboliczne 

U niektórych osób występują inne problemy fizyczne, takie jak utrata wzroku lub problemy z nerkami. Niektórzy doświadczają również problemów metabolicznych, które mogą prowadzić do przybierania na wadze lub rozwoju cukrzycy.

Problemy z koncentracją

Nadciśnienie może również powodować problemy o podłożu umysłowym. Zwężone tętnice mogą utrudniać dopływ krwi do mózgu i powodować demencję. Wiele osób z wysokim ciśnieniem krwi ma również problemy z zapamiętywaniem i przyswajaniem nowych informacji.

Co przyczynia się do rozwoju nadciśnienia?

Nadciśnienie jest jednym z najpowszechniejszych problemów medycznych, częściowo dlatego, że istnieje bardzo dużo czynników, które mogą przyczyniać się do jego rozwoju. Istnieje możliwość posiadania niektórych z tych cech bez chorowania na nadciśnienie, jak również możliwe jest wystąpienie nadciśnienia bez posiadania wszystkich z nich. Oto typowe czynniki, które zwiększają ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego:

 • Nadmierne spożywanie soli
 • Picie zbyt dużej ilości alkoholu
 • Nadwaga
 • Brak ruchu
 • Nadciśnienie tętnicze w rodzinie
 • Choroby nerek
 • Bezdech senny
 • Starzenie się

Niektórych z tych czynników, takich jak podeszły wiek czy rodzinne predyspozycje do zachorowania, nie da się uniknąć. Jednak większość pozostałych to czynniki związane ze stylem życia, które można kontrolować. Potrzeba trochę ciężkiej pracy, ale możliwe jest zmniejszenie ryzyka zachorowania na nadciśnienie.

Medyczna marihuana – jak można zapobiegać nadciśnieniu?

Jednym z najlepszych sposobów kontrolowania ryzyka wystąpienia nadciśnienia jest wyeliminowanie czynników, które je wywołują. Każdy może odnieść korzyści ze zdrowych nawyków, ale jest to szczególnie ważne dla osób, u których w rodzinie występowało nadciśnienie. W ostatnich latach udowodniono, że poza aktywnością fizyczną i odpowiednią dietą, na zbyt wysokie wartości ciśnienia tętniczego realny wpływ ma marihuana medyczna. Walka z nadciśnieniem tętniczym może wyglądać różnie i może przebiegać z różnym skutkiem, jednak zastosowania medycznej marihuany w leczeniu nadciśnienia niesie za sobą nieoczekiwane, korzystne efekty. 

Medyczna marihuana, a nadciśnienie tętnicze 

Jeśli chodzi o medyczną marihuanę i wysokie ciśnienie krwi, przeprowadzono liczne badania, które wykazały naprawdę zaskakujące wyniki. W badaniach, medyczna marihuana miała wpływ na ciśnienie krwi tylko u osób, które już miały wysokie ciśnienie krwi, natomiast nie miała wpływu na uczestników badania z normalnym ciśnieniem krwi. Zjawisko to ma swoją przyczynę.

Medyczna marihuana – co na to nauka?

Przeprowadzono badanie, w którym potwierdzono korzystne działanie medycznej marihuany na wartości ciśnienia. Wysokie ciśnieniem krwi, w sercu i naczyniach krwionośnych koreluje z większą ilością receptorów CB1, niż w przypadku prawidłowego ciśnienia krwi. Receptory CB1 to niewielkie struktury na komórkach, które działają jak łącznik umożliwiający komórce interakcję z marihuaną. Kiedy w komórce pojawia się więcej receptorów CB1, staje się ona jeszcze bardziej wrażliwa na działanie medycznej marihuany. W przypadku nadciśnienia  wytwarzanych jest więcej receptorów CB1, a więc serce i naczynia krwionośne były bardziej wrażliwe na działanie marihuany w porównaniu do normalnego ciśnienia krwi.

Kiedy medyczna marihuana zaczyna oddziaływać na te receptory, skutkuje obniżeniem ciśnienia krwi poprzez zmniejszenie siły, z jaką serce pompuje krew. Rytm bicia serca zwalnia i nabiera jednostajnego tempa, przez co krew zaczyna wolniej krążyć w całym układzie krwionośnym. Zmniejszenie siły, z jaką serce pompuje krew, obniża ciśnienie krwi, powodując rozluźnienie naczyń krwionośnych. Porównałbym to do poszerzenia średnicy domku ogrodowego, co obniża ciśnienie wody. Medyczna marihuana rozluźnia napięte naczynia krwionośne, co skutkuje zwiększeniem ich średnicy. Dzięki temu krew z mniejszą siłą naciska na ściany tętnic. 

Po 3 miesiącach obserwacji średnie dobowe ciśnienie skurczowe i rozkurczowe u badanych pacjentów zmniejszyło się odpowiednio o 5,0 mmHg i 4,5 mmHg. Wśród badanych osób z nadciśnieniem, leczenie konopiami przez 3 miesiące wiązało się z obniżeniem wartości skurczowego i rozkurczowego ciśnienia krwi w ciągu 24 godzin z pomiarem 3 godziny po podaniu konopi.

Zdrowy styl życia 

Dieta i ćwiczenia fizyczne mogą mieć duże znaczenie. Pomagają one kontrolować wagę ciała, co zmniejsza ogólne ryzyko zachorowania. We współczesnym świecie większość ludzi stosuje stosunkowo ubogą dietę, w związku z czym wprowadzenie zdrowych zmian może mieć duże znaczenie, mimo że jest to stosunkowo niewielka modyfikacja. Połącznie zmiany nawyków żywieniowych i zwiększenie aktywności fizycznej ze stosowaniem medycznej marihuany, może przynieść bardzo korzystne rezultaty w walce z nadciśnieniem tętniczym. 

Należy pamiętać, że terapia medyczną marihuaną może być skuteczną metodą wspomagającą walkę z nadciśnieniem, jednak w żadnym wypadku nie może zastąpić leczenia farmakologicznego. W razie jakikolwiek wątpliwości należy skontaktować się ze swoim lekarzem prowadzącym, w celu uniknięcia niepożądanych komplikacji. 

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z promocjami i ważnymi komunikatami od Carenabis

Inne wpisy:

hhc

HHC – co to jest i jak działa?

Świat kannabinoidów z każdym rokiem odkrywa przed nami coraz więcej tajemnic, a wraz z nimi rośnie lista znanych nam naturalnych kannabinoidów wpływających na ludzki układ