Co to jest zespół Aspergera?
Jest to zaburzenie ze spektrum autyzmu, jednak nie powoduje ono zaburzeń rozwoju umysłowego i poznawczego. Jest diagnozowany nie tylko u dzieci i młodzieży, ale również u dorosłych. Nazwa wzięła się od nazwiska austriackiego lekarza pediatry i psychiatry Hansa Aspergera, który to pierwszy raz badał tę przypadłość. Zespół ten ma wspólne cechy razem z autyzmem takie jak trudności w komunikacji, zaburzenia rozwoju mowy, trudności w rozumieniu, a także zaburzenia lękowe i wycofanie się z życia społecznego. Asperger to nie choroba, a dysfunkcja, która występuje zdecydowanie częściej u chłopców niż u dziewczynek. Osoby posiadające to zaburzenie często borykają się z taką dolegliwością jak zespół sawanta. Mimo niskiego ilorazu inteligencji mają zdolności umysłowe w określonej dziedzinie, w której mogą być geniuszami.
Przyczyny zespołu Aspergera
Tak naprawdę przyczyny tego zaburzenia nie są do dziś dokładnie znane, większość specjalistów twierdzi, że swoje podłoże ma w genach. Hans Asperger zwrócił uwagę, że przypadłość ta dotyka najczęściej dzieci, których ojcowie przekroczyli czterdziesty rok życia. Oprócz tego do podstawowych i znanych czynników należą:
- Choroby na etapie życia płodowego — różyczka, ospa wietrzna, toksoplazmoza, celiakia
- Komplikacje podczas porodu,
- Przenoszona ciąża,
- Poród przedwczesny,
- Infekcje mózgu,
- Poród pośladkowy,
- Urazy doznane w życiu płodowym,
- Uszkodzenie ośrodkowego układu nerwowego,
- Metale ciężkie w organizmie.
Nadal jednak nie wiadomo skąd tak naprawdę bierze się zespół Aspergera. Badania potwierdziły, że nie jest on na pewno spowodowany urazami emocjonalnymi.
Objawy aspergera u dziecka i nastolatka
Można je zdiagnozować najwcześniej w wieku przedszkolnym. Do najpopularniejszych należą:
- Brak umiejętności i chęci współpracy w grupie,
- Problemy z kontaktami emocjonalnymi,
- Brak empatii,
- Problemy z zawieraniem przyjaźni,
- Brak pewności siebie,
- Problemy ze wzrokiem,
- Zaburzenia snu.
Asperger — objawy u dorosłych:
- Posiadanie nietypowego hobby,
- Brak umiejętności podtrzymania rozmowy,
- Rytualizacja zachowań (powtarzanie tych samych czynności),
- Agresja,
- Występowanie współtowarzyszących zaburzeń w postaci depresji, psychozy, mani, stanów lękowych, a nawet schizofrenii.
Leczenie zespołu Aspergera medyczną marihuaną?
Badania potwierdziły, że konopie indyjskie działają pozytywnie w spektrum autyzmu. Wielu cierpiących na tę przypadłość ma problemy ze stresem, paniką oraz wcześniej wspomnianą depresją. Do tego udowodniono, że występuje zaburzona równowaga naturalnych endokannabinoidów w ich organizmie oraz niepoprawna praca funkcjonowania receptorów CB1 i CB2. Kannabidiol CBD jest pozbawiony działaniu psychoaktywnego, dlatego spokojnie może być podawany dzieciom. Jest cenny dla pacjentów, ponieważ ma właściwości przeciwdrgawkowe, przeciwlękowe, a także przeciwzapalne. Medyczna marihuana jest dobrze tolerowana i skuteczna oraz bezpieczna w łagodzeniu objawów spektrum autyzmu. W tym przypadku jest to potwierdzone zarówno w postaci pozytywnych opinii rekonwalescentów, jak i licznych dowodów naukowych. Pamiętajmy, że włączenie takowej terapii do planu leczenia powinno być zawsze skonsultowane z lekarzem prowadzącym.