Terapia marihuaną medyczną, konsultacje, recepty, wsparcie

Indica vs Sativa — Poznaj różnice między nimi

indica vs sativa
Strona główna » Blog » Indica vs Sativa — Poznaj różnice między nimi

Udostępnij

Indica vs sativa – zarówno pacjenci M.M. jak i użytkownicy rekreacyjni często spierają się o to, które szczepy konopi są lepsze. Odpowiedź nie jest jednak jednoznaczna. Chociaż mówimy o jednej roślinie, różnice między tym, czym jest indica i sativa są ogromne pod wieloma względami – od smaku, aromatu i wyglądu kwiatów czy rośliny, po efekty działania..

Odpowiadamy więc na pytanie, co wybrać – indica vs sativa oraz jakie są różnice między nimi. Dzięki informacjom zawartym w niższym artykule dowiesz się więcej na temat tego, czy w Twoim indywidualnym przypadku lepiej sprawdzi się sativa, czy indica, czy jednak warto stosować obydwa surowce, tylko w innych porach dnia. Skorzystaj z wiedzy zespołu Carenabis i bądź świadomym pacjentem.

Spis treści:

Indica vs satica — Różnice

Różnica między działaniem odmian indica a sativa jest ogromna – co często warunkuje stosowanie konkretnych szczepów o różnych porach dnia. Warto więc znać charakterystykę tego, czym jest indica, sativa i hybryda M.M. Dzięki temu staniesz się świadomym pacjentem, który jest w stanie o wiele efektywniej planować stosowanie różnych odmian w trakcie terapii.

Czym charakteryzuje się indica?

Indica działa relaksująco, wspierając redukcję stresu i bólu, poprawiając przy tym jakość snu. Wygląd, zapach i smak kwiatów z przewagą genów Indica jest charakterystyczny. Często wyczuwalne są aromaty i nuty korzenne, orzechowe, czekoladowe i ziemiste – za co odpowiadają m.in. konkretne terpeny. Kwiaty często są gęste i zbite. Spodziewać się można również wysokiej żywiczności, dzięki czemu kwiatostany określane są w wielu przypadkach “pączkami”. Jej zastosowania medyczne obejmują szeroki zakres obszarów – od dolegliwości przejściowych, po choroby przewlekłe.

indica vs sativa

Czym charakteryzuje się sativa?

Sativa wykazuje działanie stymulujące, podnosząc poziom energii i pobudzając umysł – poprawiając tym samym nastrój i wspierając kreatywność oraz wyobraźnię. Wśród pacjentów często pojawia się określenie, że sativa działa na nich motywująco. Jest to więc doskonały wybór dla osób, które chcą i muszą zachować jasność umysłu oraz aktywność fizyczną w ciągu dnia – nie rezygnując z terapii.

Sativa rożni się od indici również pod względem wyglądu, smaku i zapachu. Sama roślina jest wyższa, a jej liście są długie, wąskie i mają jasnozieloną barwę. Są mniej gęste niż liście Indica – dokładnie tak samo jak jej kwiaty. Te są mniej zbite, przez co są lżejsze i mogą pozornie wydawać się mniej żywiczne.

Smak i zapach odmian sativa jest bardziej owocowy, pieprzny i orzeźwiający. Odpowiadają za to zazwyczaj charakterystyczne terpeny, na których czele często spotkać można limonen.

Indica vs sativa — Zastosowania w medycynie

Wśród pacjentów M.M. często pojawiają się przemyślenia na temat tego, jaka odmiana działa lepiej w przypadku danych schorzeń – porównując indica vs sativa. Warto więc poznać przybliżone zastosowania tych szczepów, by być świadom decyzji i wskazań lekarza oraz tego, jak stosować ten surowiec w trakcie terapii.

Indica – Zastosowanie w medycynie

Indica charakteryzuje się silnym wpływem na ciało i umysł w sposób relaksujący, uspokajających i wyciszający – lub w przypadku pacjentów o niższej tolerancji, wręcz rozleniwiający. Wśród najczęstszych efektów odmian typu indica wymienić możemy:

  • Relaks – Efekt działania indici najczęściej skoncentrowany jest na odczucia fizycznych, czyli ciele. Pacjenci mogą spodziewać się uczucia ciężkości, rozluźnienia mięśni i głębokiej relaksacji. Dzięki temu indica jest doskonałym rozwiązaniem dla redukcji stresu i napięcia.
  • Wyciszenie – Indica ma właściwości uspokajające. W wielu przypadkach wspiera redukcję lęku i stresu.
  • Działanie przeciwbólowe – Indica może być skutecznym środkiem w łagodzeniu bólu, w tym bólu neuropatycznego i bólu mięśniowego również wśród sportowców oczekujących rozluźnienia po wielogodzinnych treningach.
  • Senność – Indica pomaga w poprawie jakości snu. Czyni ją to popularną wśród osób cierpiących na bezsenność, zaburzenia snu czy klopoty z zasypianiem i stabilizacją cyklu dobowego.

Warto wiedzieć, że u osób z niższą tolerancją Indica może wywoływać uczucie ospałości, apatii i tzw. wbicia w kanapę. Pacjent może więc mieć trudności z podjęciem fizycznej aktywności. Dlatego stosowanie odmian z przewagą genów indica zalecane jest raczej w godzinach wieczornych. Lekarz może jednak podjąć inną decyzję ze względu na różne dolegliwości, schorzenia i reakcje organizmu pacjenta. Należy więc konsultować każdy przypadek ze specjalistą, monitorując rezultaty terapii.

Sativa – Zastosowanie w medycynie

Sativa ze względu na swoje właściwości energetyczne i podnoszące poziom nastroju doskonale sprawdza się w:

  • walce z depresją lub stanami apatii,
  • stymulacją kreatywności,
  • maksymalizacji koncentracji,
  • redukcją nadpobudliwości,
  • leczeniu zaburzeń lękowych,
  • osiągnięciu spokoju psychicznego.
indica vs sativa

Uwaga! Warto zaznaczyć, że indica i sativa często stosowane są u pacjentów M.M. zamiennie. Lekarz może przepisać obydwie odmiany ze wskazaniem dawkowania sativy w trakcie dnia i indici w godzinach wieczornych w celu uspokojenia i wyciszenia organizmu, poprawiając jego regenerację w trakcie odpoczynku i snu.

Indica, sativa i hybrydy, czyli realia rynku M.M.

W obecnych czasach na próżno szukać odmian, które mają 100-procentowe geny sativa lub indica. Niemal wszystkie dostępne na rynku odmiany M.M. lub konopi rekreacyjnych to szczepy hybrydowe z przewagą genów indica/sativa. Warto mieć tego świadomość przy wybieraniu odpowiednich surowców terapeutycznych, by wiedzieć, kiedy konkretna odmiana sprawdzi się lepiej – np. w ciągu dnia lub na wieczór.

Ciekawostka. Odmianą, która jest najbliżej 100% genotypu indica jest L.A. Confidential. Ocenia się, że zawiera ona nawet 90% genów indica, dzięki czemu jej właściwości terapeutyczne doskonale sprawdzają się w przypadku pacjentów oczekujących wyciszenia i wsparcia w zasypianiu.

Dla przykładu odmiany typu Indica to:
1. Blueberry:
Odmiana ceniona za swój charakterystyczny słodki owocowy smak przypominający świeże jagody. Blueberry przynosi głęboki relaks z efektem uspokajającym. Sprawia to, że jest to idealna do stosowania w porze wieczornej.

2. Gorilla Glue:
Ta hybryda (często klasyfikowana jako indica) łączy w sobie cechy obu genotypów. Znana jest z mocnego efektu “przyklejającego” to kanapy, fotela lub łóżka – stąd pochodzi też jej nazwa. Jest to silnie relaksująca indica z efektem euforycznym – idealna do złagodzenia bólu i stresu.

Z kolei odmiany typu sativa to:
1. Amnesia Haze:
Jest to odmiana z mocnym, cytrusowym aromatem – często z nutami słodkiego mango. Amnesia Haze jest znana z intensywnego, energetyzującego efektu, który może wspierać kreatywność i aktywność mentalną.

2. Jack Herer:
Jack Herrer ma przyjemny, leśny zapach z nutami sosny i przypraw. Oferuje on zrównoważone, energetyzujące efekty, pobudzające zarówno umysł, jak i ciało.

Wymienione odmiany są jedynie przykładowe. Należy pamiętać, że działanie mocno uzależnione jest od indywidualnego przypadku pacjenta, oferując zróżnicowane efekty i odczucia. Podkreśla to zarówno potencjał w zastosowaniach rekreacyjnych, jak i medycznych.

Wybór między indica vs sativa powinien być podyktowany osobistymi preferencjami i oczekiwanym wpływem na samopoczucie. Skonsultuj się więc z lekarzem Carenabis, który dobierze surowiec i jego dawkę zgodnie z Twoim indywidualnym przypadkiem.

Indica vs sativa — FAQ — Najczęściej zadawane pytania

Kiedy wybrać indicę lub sativę?

Wybór między indicą a sativą zależy od oczekiwanych efektów przez pacjenta. Indica zwykle wybierana jest ze względu na głęboko relaksujące i uspokajające właściwości — co czyni ją idealnym wyborem na wieczorny relaks lub jako formę wsparcia w zasypianiu. Sativa z kolei preferowana jest przez osoby szukające surowca terapeutycznego na dzień – ze względu na jej energetyzujące i pobudzające efekty mogące sprzyjać kreatywności i aktywności fizycznej.

Jak działa indica a sativa?

Działanie indici i sativy uzależnione jest od ich unikalnych profilów terpenowych i stosunku kannabinoidów, czyli zawartych substancji w danej konopi, oddziaływających na ciało i umysł na różne sposoby. Indica przyczynia się do relaksujących właściwości, zaś sativa ma zwykle niższe poziomy THC, co prowadzi do energetyzującego i euforycznego doświadczenia. Należy jednak pamiętać, że każdy organizm jest inny. Oznacza to, że pacjenci mogą różnie reagować na przyjmowanie tego samego suszu. Każdy przypadek musi więc zostać indywidualnie rozpatrzony z pomocą wyspecjalizowanego lekarza.

Jakie są odmiany indica i jakie sativa?

Jako odmiany z przewagą genów indica wymienić możemy m.in.: Gorilla glue, Blueberry, Krypton, Bakerstreet, Pink Kush, czy L.A. Confidential. Z kolei odmianami z przewagą genów sativa są m.in.: Amnesia haze, Jack Herrer, Ghost Train Haze, Sour Diesel. Oczywiście należy pamiętać, że indica i sativa to w obecnych realiach hybrydy z większą przewagą danego genotypu i szukanie odmiany będącego w 100% danym szczepem jest niemal niemożliwe – chociaż ocenia się, że L.A. Confidential to aż w 90% indica i na to wskazuje jej charakterystyczne działanie.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z promocjami i ważnymi komunikatami od Carenabis

Inne wpisy:

układ endokannabinoidowy

Układ endokannabinoidowy – co to jest?

O THC i CBD słyszał już prawie każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak kannabinoidy oddziałują na ludzki organizm. W poniższym artykule