Marihuana medyczna

Terpeny: Limonen

Strona główna » Limonen

Limonen to terpen odpowiedzialny za cytrusowy zapach roślin. Obecny jest on w profilach terpenowych ponad 300 roślin – będąc tym samym najpopularniejszym naturalnym związkiem terpenowym.

Limonen należy do grupy monoterpenów. Jest jednopierścieniowym weglowodorem terpenowym, mając trzy izomery optyczne:

  • D-limonen (bezbarwna ciecz o temperaturze wrzenia na poziomie 178 stopni Celsjusza. Ma właściwości antyoksydacyjne, antynowotworowe i antybakteryjne, a dodatkowo hamuje aktywność enzymu elastazy. Zapobiega więc degradacji elastyny i białka, które wraz z kolagenem są odpowiedzialne za jędrność i elastyczność skóry. D-limonen maksymalizuje przyswajalność koenzymu Q10);
  • L-limonen;
  • D,L-limonen.

Limonen — Właściwości

Limonen wykazuje działanie antyoksydacyjne, antynowotworowe oraz antybakteryjne, wpływając pozytywnie na skórę. Na liście jego właściwości znaleźć można również hamowanie degradacji kolagenu i elastyny (ujędrniając tym samym skórę).

Na wyróżnienie zasługują również takie właściwości limonenu jak działanie:

  • przeciwbólowe,
  • przeciwzapalne,
  • przeciwgrzybicze.

 

Co więcej, trwają obecnie badania, które mają potwierdzić, że limonen może ograniczać rozwój nowotworów piersi, jelit, wątroby i płuc, wspierając też leczenie raka trzustki (działając przeciwzapalnie i chemioterapeutycznie).

Zapach limonenu działa uspokajająco i antystresowo, umożliwiając normalizowanie funkcjonowania układu nerwowego. Wykorzystywany jest on więc w aromaterapii – np. jako wsparcie w leczeniu depresji i stanów lękowych.

Limonen — Występowanie

Limonen występuje głównie w skórce cytrusów – głównie cytryny, czemu zawdzięcza on też swoją nazwę. Odpowiada za ich charakterystyczny, cytrusowy zapach. Limonen występuje też w miąższu owoców cytrusowych i kwiatach – m.in. konopi, w których jego stężenie potrafi być naprawdę wysokie, co potwierdza przykładowo profil terpenowy takich odmian jak Lemon Skunk. Limonen można znaleźć też w rozmarynie, mięcie, selerze, a także pistacjach.

Limonen – Zastosowanie

Limonen wykorzystywany jest głównie jako środek aromatyczny i smakowy w technologii żywności. Doskonale sprawdza się on w przemyśle kosmetycznym (jako element zapachowy dla perfum i pozostałych kosmetyków), aromaterapii czy medycynie alternatywnej. Warto jednak wiedzieć, że obecny jest on również:

  • w preparatach odtłuszczających i czyszczących,
  • w rozpuszczalnikach,
  • w farbach,
  • w produkcji żywic, gum, lakierów i farb drukarskich.