Terpeny: Linalol
Linalol to terpenem obecny zarówno w dużej ilości roślin, jak i przypraw. Charakteryzuje się on kwiatowo-drzewny aromatem, przypominającym wielu osobom zapach konwalii. Linalol ma wiele ważnych zastosować – wykorzystywany jest on m.in. w branży kosmetycznej i perfumeryjnej, chociaż spotkać można go również w mieszankach wykorzystywanych do aromaterapii i innych zabiegów medycyny alternatywnej.
Linalol obecny jest m.in. w profilu terpenowym:
- mięty,
- lawendy,
- brzozy brodawkowatej,
- cynamonu,
- konopi,
- bazylii.
Linalol ma oleistą konsystencję, która jest nierozpuszczalna w wodzie. Doskonale rozpuszcza się on jednak w tłuszczach, dzięki czemu idealnie sprawdza się on w produkcji olejków zapachowych. Linalol w konopiach nie jest jednak trwały. Aktywnie bierze on udział w reakcji chemicznej z tlenem, szybko tracąc swoje właściwości.
Linalol – Właściwości
Linalol ma przede wszystkim wiele właściwości prozdrowotnych, które można efektywnie wykorzystać we wparciu różnych terapii leczniczych. Należą do nich m.in. działanie antyseptyczne i przeciwbakteryjne.
Biorąc pod uwagę, że linalol występuje w olejkach eterycznych, używany jest on w aromaterapii czy jako skuteczny odstraszacz owadów – takich jak mole, komary, mrówki czy kleszcze.
Linalol zawarty w konopiach wpływa na pracę mózgu, zmniejszając m.in. ryzyko zachorowania na Alzheimera i pozostałe choroby neurodegeneracyjne. Redukuje on też stany lękowe czy depresyjne – dzięki czemu stanowi on ważny składnik organiczny w medycynie alternatywnej lub jako uzupełnienie terapii. Badania w warunkach laboratoryjnych wykazały także, że linalol ma działanie przeciwbólowe.
Linalol – Zastosowanie
Linalol pozytywnie wpływa na zdolności poznawcze. Efekty stosowania go w aromaterapii czy wsparcia w terapii uzależnione są jednak od jego stężenia w konkretnej roślinie, czy odmianie konopi. Najszersze zastosowanie linalolu jest jednak skupione na produktach kosmetycznych i perfumeryjnych (biorąc pod uwagę również antyperspiranty i dezodoranty).