Marihuana medyczna

Leczenie konopiami siewnymi

Czym jest?

Co warto wiedzieć?

Marihuana medyczna, czyli marihuana lecznicza, powstaje z suszu konopi siewnych (inaczej konopi włóknistych Cannabis Sativa L.). Dzięki wysokiej zawartości aktywnych substancji, kannabinoidów, odpowiednio stosowana ma korzystny wpływ na ludzki organizm. Wykazuje działanie przeciwbólowe, uspokajające i wyciszające. Może być stosowana w leczeniu zaburzeń psychicznych (depresji, stanów lękowych, w Zespole Stresu Pourazowego), a także schorzeniach takich jak epilepsja, stwardnienie rozsiane, choroba Parkinsona.

Marihuana medyczna ma udowodnioną skuteczność jako preparat zwalczający przewlekły ból w chorobach nowotworowych, migrenie, stanach zapalnych, a także jako lek wspomagający leczenie psychiatryczne. Jakie są wskazania do stosowania marihuany medycznej? Na jakie choroby jest przepisywana? Jak wygląda terapia marihuaną medyczną?

Marihuana medyczna zasłynęła przede wszystkim z właściwości przeciwbólowych. Uznawana jest za jedną z najskuteczniejszych metod leczenia bólu przewlekłego, czyli trwającego dłużej niż 3 miesiące. Swoje przeciwbólowe działanie marihuana zawdzięcza kannabinoidom THC i CBD. Wywierają one wpływ na receptory CB1 i CB2 znajdujących się w mózgu. Receptor CB1 odpowiada za odczuwanie bólu, CB2 potrafi stymulować układ odpornościowy, zwalczając tym samym stany zapalne.

Dzięki temu mechanizmowi marihuana pomaga w przewlekłych stanach bólowych, zwalcza też ból towarzyszący migrenie, niektórym nowotworom i neuropatii. W przypadku migreny terapia marihuaną medyczną nie tylko uśmierza ostry ból głowy, ale także zmniejsza dolegliwości związane z nim takie jak nudności i wymioty. To z kolei przekłada się na poprawę jakości życia pacjentów i zminimalizowanie pojawienia się wśród nich przypadków depresji.

Terapia marihuaną medyczną powinna być łączona z innymi metodami leczenia. Zaleca się, aby była uzupełnieniem innych terapii, a nie terapią pierwszego wyboru. Leczenie zawsze zaczyna się od małych dawek, które stopniowo są zwiększane. Przyjmowanie marihuany medycznej musi być nadzorowane przez lekarza, aby zniwelować ryzyko wystąpienia skutków ubocznych i interakcji z innymi preparatami leczniczymi. Skuteczność leczenia marihuaną medyczną może być oceniona po 3 miesiącach.