Marihuana medyczna

Terpeny: Pinen

Pinen to jeden z terpenów, który obecny jest w profilu terpenowym wielu odmian konopi. Wykazuje on właściwości, które cenione są w trakcie terapii M.M., dlatego warto zainteresować się jego działaniem i charakterystyką. Redukuje on przede wszystkim działanie THC, stabilizując doznania pacjentów i maksymalizując efekty terapeutyczne.

Pinen jest zatem terpenem, który docenią pacjenci o niskiej tolerancji ze względu na małe doświadczenie w leczeniu dolegliwości z użyciem M.M.

Co to jest pinen?

Pinen to terpen, czyli substancja wchodzący w skład związków organicznych pochodzenia roślinnego. Może on przybierać postać jednego z dwóch izomerów: alfa-pinen i beta-pinen.

Alfa-pinen jest szczególnie ceniony przez branżę kosmetyczną i perfumeryjną, ponieważ cechuje go charakterystyczny sosnowy aromat. Dla wielu miłośników naturalnych nut zapachowych przypomina on też bazylię i chmiel. Nic zatem dziwnego, że oprócz konopi, pinen obecny jest w drzewach iglastych, rozmarynie, koperku, jagodach jałowca, a nawet w pomarańczach (w małej ilości).

Pinen bierze też częsty udział w sesjach aromaterapeutycznych – będąc składnikiem olejku eukaliptusowego, sosnowego i ze skórki pomarańczy.

Pinen — Właściwości

Pinen (podobnie jak pozostałe terpeny) wykorzystywany jest w łagodzeniu objawów wielu chorób i dolegliwości. Wykazuj on działanie:

  • przeciwbakteryjne,
  • przeciwzapalne,
  • antyseptyczne,
  • przeciwnowotworowe.

 

Nic zatem dziwnego, że pinen jest szczególnie doceniany przez zwolenników medycyny naturalnej i alternatywnej. Pinen może pomóc też w procesie usprawnienia pracy mózgu. Badania naukowe prowadzone na przestrzeni lat przez laboratoria na całym świecie potwierdzają skuteczność tego terpenu przy walce o poprawę pamięci i koncentracji. Oznacza to, że pinen może zredukować objawy demencji i choroby Alzheimera. Pinen używany jest też jako wsparcie w terapiach obejmujących leczenie stanów zapalnych u osób z reumatoidalnym zapaleniem stawów, stwardnieniem rozsianym czy chorobą Crohna.