Depresja

Leczenie medyczną marihuaną

Strona główna » Depresja
depresja

Depresja to choroba objawiająca się drastycznym spadkiem nastroju – czyli apatią, przewlekłym poczuciem smutku, rozdrażnienia czy uczuciem pustki. W skrajnych przypadkach o dużym nasileniu chorobowym u chorych diagnozowany jest również syndrom braku szczęścia (niemożliwość cieszenia się życiem i sprawami, które wcześniej były źródłem przyjemności) Jest to tzw. anhedonia, która w dalszym rozwoju choroby może wywoływać o wiele bardziej złożone objawy.

Depresja dzieli się na dwa typy: depresję jednobiegunową i dwubiegunową, inaczej zwaną depresją maniakalną. Choroba może dotknąć osoby w każdym wieku. Warto więc mieć świadomość swojego stanu psychicznego, analizując swoje dotychczasowe stany i zachowania.

Medyczna marihuana może być doskonałym wsparcie w walce z depresją. Nie należy jednak rozpoczynać takiej formy leczenia samodzielnie. Skonsultuj swój indywidualny przypadek z psychiatrą. Umów się na konsultację online.

Depresja – objawy

Potwierdzenie depresji następuje, gdy pacjent wykazuje co najmniej 5 objawów nawracających każdego dnia przez okres nie krótszy niż dwa tygodnie.

Pojawiające się objawy depresji to:

  • smutek, zły humor, brak energii, nostalgia;
  • brak zainteresowania i czerpania przyjemności z czynności, które dotychczas byly źródłem szczęścia (takich jak: sport, muzyka, spotkania w gronie przyjaciół czy inne formy relaksu);
  • znaczna utrata lub zwiększenie wagi ciała;
  • bezsenność lub trudności z zasypianiem;
  • pobudzenie psychomotoryczne;
  • utrata energii;
  • poczucie bezwartościowości;
  • zmniejszona zdolność myślenia lub koncentracji;
  • myśli na temat własnej śmierci.

 

Jeśli zauważasz u siebie powyższe objawy depresji, skontaktuj się z lekarzem psychiatrą. Twoje zdrowie psychiczne i emocjonalne jest tak samo ważne jak stan zdrowia fizycznego.

Depresja a marihuana

Według danych zgromadzonych w badaniach prowadzonych przez NFZ, na depresję w Polsce cierpi ok. 1,5 miliona osób. Zgodnie ze statystykami Policyjnymi, w 2022 roku liczba prób samobójczych wynosiła aż 14,5 tysięcy przypadków. Niestety, szacunkowe wartości na rok 2023 i dane z ubiegłych lat wskazują, że ich liczba wciąż rośnie. Jako główne czynniki takiego stanu rzeczy podawane są: tempo życia, ciągła presja otoczenia, stres spowodowany niestabilną sytuacją gospodarczą, groźba konfliktu zbrojnego czy ogólne przebodźcowanie. Chcąc więc podjąć leczenie, koniecznie skontaktuj się z łąkarzem, który pomoże Ci znaleźć przyczynę depresji i rozpocząć właściwe leczenie – np. z pomocą medycznej marihuany.

Dane opublikowane w 2019 roku z badania przeprowadzonego przez Wydział Psychologii Uniwersytetu Nowego Meksyku, Albuquerque, Nowy Meksyk, na temat efektywności terapii z użyciem medycznej marihuany w kontekście leczenia depresji wykazały, że 95,8% pacjentów zgłaszało poprawę stanu psychicznego. Grupa pacjentów leczonych przewlekle z wykorzystaniem medycznej marihuany wynosiła 1819 uczestników, a badanie prowadzone było od 2016 do 2019 roku.