Terapia marihuaną medyczną, konsultacje, recepty, wsparcie

HHC – co to jest i jak działa?

hhc
Strona główna » Blog » HHC – co to jest i jak działa?

Udostępnij

Świat kannabinoidów z każdym rokiem odkrywa przed nami coraz więcej tajemnic, a wraz z nimi rośnie lista znanych nam naturalnych kannabinoidów wpływających na ludzki układ endokannabinoidowy. Idealnym przykładem na to jest odkrycie HHC w naturalnie formie.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, co to jest HHC, jakie jest jego działanie i wpływ na organizm? Wszystkie informacje znajdziesz w poniższym artykule. Skorzystaj z wiedzy zespołu specjalistów Carenabis.pl i dołącz do grona świadomych pacjentów medycznej marihuany.

Spis treści:

Co to jest HHC?

HHC to skrót od nazwy heksahydrokannabinol. Jest to kannabinoid, obecny w konopiach naturalnie, lecz nie w kwiatach, a w nasionach i pyłku. HHC został pozyskany w 1947 roku i dokonał tego Roger Adams (amerykański chemik, profesor uniwersytetu w Chicago. Należał do Polskiej Akademii Nauk). HHC, czyli heksahydrokannabinol, powstaje poprzez proces uwodorniania – należy dodać do cząsteczki THC dwa atomy wodoru. Jako że ekstrakcja HHC bywa czasochłonna i kosztowna, heksahydrokannabinol często pozyskiwany jest laboratoryjnie.

HHC oferuje podobne efekty do THC. Najczęściej spotykany jest on jednak w formie słodyczy lub płynu do waporyzacji w zróżnicowanych stężeniach.

Poznaj możliwości terapeutyczne medycznej marihuany. Otrzymaj receptę na THC i kupuj bezpieczne oraz legalne preparaty lecznice w aptekach. Nie czekaj i umów się na konsultacje online z lekarzem Carenabis.pl.

hhc

Produkcja i ekstrakcja HHC

HHC jest naturalnie występującym kannabinoidem. Pojawia się on w procesie dojrzewania rośliny, lecz w stosunkowo niewielkich ilościach. HHC, czyli heksahydrokannabinol został odkryty dopiero w 2020 roku przez grupę naukowców z Hiszpanii, która zajmowała się analizą ekstraktu lipidowego z Cannabis sativa L. w trichomach.

Warto jednak zaznaczyć, że syntetyczna forma HHC została wynaleziona już 1947 roku przez Rogera Adamsa – chemika, który cztery lata wcześniej jako pierwszy wyizolował CBD.

HHC pozyskiwane poprzez proces chemiczny uwodornienia THC, czyli zastąpieniu wiązania węglowego związku delta-9-THC cząsteczkami wodoru – dwoma atomami. HHC uznawane jest jako związek półsyntetyczny. Wykazuje one cechy naturalnego heksahydrokannabinolu obecnego w konopiach, lecz proces naturalnej ekstrakcji byłby niemożliwy lub nieopłacalny.

Ciekawostka! Ten sam proces chemiczny umożliwia producentom przekształcenie oleju słonecznikowego w margarynę.

Legalność HHC

Wiele firm i dystrybutorów online próbuje zaklasyfikować HHC jako substancja z tzw. szarej strefy. W zasadzie przepisy prawne nie delegalizują HHC jako heksahydrokannabinol, lecz znajduje się on w załączniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w grupie pochodnych i izomerów THC, pod nazwą „6a,7,8,9,10,10a-hexahydro-6,6,9-trimethyl-3-pentyl- 6H-Dibenzo[b,d]pyran-1-ol”. HHC jest zatem produktem niehalnym i jeśli zostanie on przy Tobie znaleziony w trakcie kontroli, sprawa trafi do sądu, gdzie będzie rozpatrywana zgodnie z przepisami prawa karnego.

W sklepach internetowych pojawiają się produkty z HHC, które dotychczas najczęściej pojawiały się ze względu na legalność tego kannabinoidu w Czechach, w najbliższym czasie możemy spodziewać się dużych zmian. Jest to spowodowane zmianami w Czeskim prawie, które rząd podjął w lutym tego roku (2024 r.). Otóż półsyntetyczny kannabinoid HHC został wpisany na listę substancji zakazanych, więc handel produktami z HHC ma być karany. Główną pobudką do takich zmian są częste zatrucia wśród dzieci i młodzieży słodyczami z wysoką zawartością HHC. Nie wiadomo więc jeszcze, czy sprzedaż zostanie uregulowana dla osób wyłącznie dorosłych, czy ostatecznie HHC zostanie potraktowane jako substancja zakazana.

Nie ryzykuj. Postaw na legalny susz i olej z wysoką zawartościową naturalnego THC z aptek i wybierz medyczną marihuanę na receptę. Umów się na konsultację online z lekarzem Carenabis.pl już teraz.

hhc

HHC – Działanie

HHC oddziałuje na ludzki układ endokannabinoidowy. Jako że budowa chemiczna HHC jest zbliżona do THC, jest to kannabinoid, który wiąże się zarówno z receptorami CB1, jak i CB2.

Różnica między HHC i THC jest taka, że HHC wykazuje słabsze działanie – mimo to mając wpływ na układ nerwowy. Substancja ma wpływ na aktywność, percepcję, nastrój, poziom energii oraz kilka innych aspektów.

Jak HHC wpływa na ciało?

Działanie HHC na ciało porównywalne jest do efektu oferowanego przez odmiany konopi z dominacją genów sativy. Oznacza to, że HHC będzie wykazywać działanie energetyzujące i pobudzające. Jego wpływ na ciało nie będzie tak silnie odczuwalny, jak w przypadku delta-9.

Osoba korzystająca z HHC będzie więc pobudzona i chętna do aktywności oraz działania. Możliwe jest jednak odczuwanie rozluźnienie ciała i relaksu, a czas reakcji może być nieco opóźniony.

Wpływ HHC na umysł

Działanie HHC oceniane jest jako:

 • poprawiające nastrój,
 • relaksujące,
 • energetyzujące,
 • pobudzające kreatywność i twórczość.

Jego działanie jest łagodniejsze od THC, co dla osób z niską tolerancją na tetrahydrokannabinol może stanowić dobrą alternatywę. Warto zauważyć również, że psychoaktywność HHC pojawia się stopniowo. Percepcja nie jest też zaburzana, dzięki czemu można uniknąć niepożądanych efektów wśród początkujących pacjentów medycznej marihuany – szczególnie w późniejszym wieku.

Euforyczny efekt psychoaktywny HHC cechuje się działaniem uspokajającym. Jest to duża przewaga nad delta-9-THC, które w skrajnych przypadkach może powodować lęki i paranoje.

hhc

HHC – Bezpieczeństwo stosowania

HHC to związek, który nie został jeszcze przebadany w tak szczegółowy sposób jak THC lub CBD. Większość badań i testów skupia się wyłącznie na zbliżonej budowie HHC i THCze względu na ich struktury chemiczne.

Teoretycznie można więc stwierdzić, że HHC jest równie bezpieczną substancją co THC. Istotny wpływ na bezpieczeństwo stosowania HHC ma jednak proces produkcji ekstraktów bogatych w ten kannabinoid – szczególnie w przypadku produktów o jego wysokim stężeniu. Jako że nie jest to produkt medyczny, a sam heksahydrokannabinol występuje naturalnie w konopiach w niewielkich ilościach, nie zalecamy stosowania produktów dostępnych w sprzedaży.

Wracając do podobieństwa między THC i HHC, należy pamiętać o możliwym wystąpieniu działań niepożądanych. Należą do nich:

 • niepokój,
 • osłabienie,
 • suchość błon śluzowych, na przykład w ustach,
 • zaczerwienione oczy,
 • wrażliwość na dźwięki i ostre światło,
 • przyśpieszone bicie serca,
 • niskie ciśnienie krwi.

Pamiętaj o tym, by stosować konopie pod okiem wyspecjalizowanego lekarza. Skorzystaj z konsultacji online z lekarzem Carenabis.pl i otrzymaj receptę wraz z zaleceniami.

FAQ – Najczęściej zadawane pytania

Czy HHC jest bezpieczne?

Struktura chemiczna HHC jest niezwykle podobna do wiązania THC, co potwierdza również podobny efekt działania obydwu kannabinoidów. Niemniej jednak jest to związek, który nie został jeszcze dokładnie przebadany. Oznacza to, że bezpieczeństwo stosowania go (szczególnie w formie silnego ekstraktu) nie jest potwierdzone. Nie zalecamy więc stosowania go zarówno w formie terapeutycznej, jak i rekreacyjnej.

Czy HHC jest legalne?

HCC nie jest w Polsce legalne. Heksahydrokannabinol znajduje się od dawna w załączniku do ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii w grupie pochodnych i izomerów THC, pod nazwą „6a,7,8,9,10,10a-hexahydro-6,6,9-trimethyl-3-pentyl- 6H-Dibenzo[b,d]pyran-1-ol”. Oznacza to, że posiadanie, handle lub transport produktów z HHC są na terenie Polski zabronione, a osoby łamiące te przepisy będą karane na drodze prawa karnego.

Ile kosztuje HHC?

Koszt zakupu produktów z HHC (zarówno tych do waporyzacji, jak i w formie słodyczy) jest uzależniony od wielu czynników. Mogą one więc kosztować zarówno kilkanaście złotych, jak i kilkadziesiąt złotych za opakowanie. Przypominamy jednak, że HHC jest na terenie Polski nielegalne. Nie zachęcamy więc do zakupu czy przewozu tego typu produktów.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z promocjami i ważnymi komunikatami od Carenabis

Inne wpisy:

hhc

HHC – co to jest i jak działa?

Świat kannabinoidów z każdym rokiem odkrywa przed nami coraz więcej tajemnic, a wraz z nimi rośnie lista znanych nam naturalnych kannabinoidów wpływających na ludzki układ