Terapia marihuaną medyczną, konsultacje, recepty, wsparcie

Waporyzacja – co to jest? Wapowanie zamiast palenia

waporyzacja suszu
Strona główna » Blog » Waporyzacja – co to jest? Wapowanie zamiast palenia

Udostępnij

Waporyzacja to popularny termin wśród pacjentów M.M. Jest to o wiele zdrowsza i wydajniejsza forma przyjmowania środków leczniczych poprzez podgrzewanie suszu lub przetworzonych produktów konopnych w formie olejów itp.

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat tego, na czym polega waporyzacja i czym różni się ona od palenia oraz jakich korzyści możesz spodziewać się po zmianie? W poniższym artykule znajdziesz wszystkie najważniejsze informacje, które zebraliśmy jako zespół Carenabis.pl. Skorzystaj z naszej wiedzy i dołącz do grona świadomych pacjentów sięgających po M.M.

Spis treści:

Co to jest waporyzacja?

Waporyzacja polega na podgrzewaniu olejków lub ziół poprzez wykorzystanie gorącego strumienia powietrza. Jest to tzw. bezdymna inhalacja, która pozwala uwolnić się substancjom aktywnym, w zależności od temperatury ich parowania. Jako że w trakcje waporyzacji nie dochodzi do procesu spalania, a jedynie silnego podgrzania suszu lub olejku, pacjent lub użytkownik nie wprowadza do swojego organizmu szkodliwego dymu – będącego głównym przewodnikiem substancji smolistych i powodującego podrażnienia gardła oraz pozostałych organów wewnętrznych (takich jak płuca czy oskrzela).

Potrzebujesz pomocy przy terapii M.M. lub chcesz zacząć stosować konopie w celach terapeutycznych? Nie zwlekaj i już teraz umów się na spotkanie online z lekarzem Carenabis.pl.

Czy waporyzacja jest zdrowsza od palenia?

Para generowana przez waporyzator w trakcie podgrzewania suszu lub olejków pozbawiona jest substancji smolistych – będących zagrożeń dla zdrowia człowieka. Oczywiście jeśli waporyzacja przeprowadzona jest przy zbyt wysokiej temperaturze, może dojść do przepalenia suszu – co w rezultacie spowoduje uwolnienie substancji smolistych. Należy więc zapoznać się z informacjami na temat efektywnej, wydajnej oraz bezpiecznej waporyzacji.

Odpowiadając więc na pytanie, czy waporyzacja jest zdrowsza od palenia, odpowiedź brzmi: tak. Jest to o wiele zdrowsza alternatywa, która jest bardziej obojętna dla ludzkiego organizmu niż palenie.

Wydajność waporyzacji

Podczas procesu spalania tracone jest nawet 25% aktywnych związków chemicznych – w tym jakże ważnych terpenów, które są najistotniejszą substancją w konopiach medycznych stosowanych w terapiach różnych dolegliwości zdrowotnych. Terpeny uwalniane są przeważnie w temperaturze między 100 a 200 stopni Celsjusza, natomiast temperatura spalania wynosi aż 2000 stopni Celsjusza. Oznacza to, że wiele z substancji zdąży utlenić się jeszcze przed tym, nim trafią do organizmu.

Proces konwekcji lub kondukcji wykorzystywany w waporyzatorach eliminuje konieczność użycia bezpośredniego kontaktu suszu ze źródłem ciepła. Dzięki temu łatwiej monitorować, regulować i utrzymywać odpowiednią temperaturę podgrzewania suszu, manipulując (zwiększając lub redukując) nią zgodnie z potrzebami lub oczekiwaniami.

Nie wiesz, w jakiej temperaturze powinna odbywać się waporyzacja ziół w trakcie Twojej terapii? Lekarz Carenabis.pl podczas konsultacji online odpowie na Twoje pytania i przedstawi odpowiednią formę przyjmowania M.M. Umów się na konsultację online już teraz.

Jak waporyzować susz? Instrukcja krok po kroku

Krok 1 – Przeczytaj instrukcję obsługi waporyzatora!

Sposób użytkowania dostępnych waporyzatorów może różnić się od siebie pod kątem obsługi, lecz zazwyczaj jest to proces intuicyjny. Warto jednak dowiedzieć się, jak używać konkretnego urządzenia – zarówno pod kątem umieszczenia odpowiedniej ilości suszu w komorze, jak i regulacji ustawień.

Pamiętaj o pierwszym ładowaniu akumulatora! Większość waporyzatorów obecnie wyposażona jest w baterie litowo-jonowe bez efektu pamięci, lecz biorąc pod uwagę czas między produkcją i zakupem, istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że akumulator będzie rozładowany – co oznacza, że Twój sprzęt nie będzie gotowy do pracy od razu po rozpakowaniu.

Krok 2 – Zadbaj o czystość waporyzatora przed pierwszym użyciem!

Czyszczenie waporyzatora przed pierwszym użyciem niezbędne jest dla Twojego bezpieczeństwa. Pozbędziesz się w ten sposób pozostałości po procesie produkcji – zarówno płynów, smarów, jak i osadów, które obecne są w maszynach na linii produkcyjnej.

Użyj do tego celu alkoholu izopropulowego. Zadbaj szczególnie o komorę grzewczą, ustnik i cały kanał waporyzacji.

Po wyczyszczeniu waporyzatora alkoholem izopropylowym wykonaj tzw. Burn-off, czyli przepalenie. Pozbędziesz się w ten sposób pozostałości po alkoholu izopropylowego.

Chcąc zrobić Burn-off, uruchom waporyzator z pustą komorą i pozostaw je na jeden pełny cykl na najwyższej dostępnej temperaturze. Odczekaj do momentu wyłączenia się i schłodzenia waporyzatora. To wszystko. Twój sprzęt jest gotowy do pierwszego użycia.

Krok 3 – Przygotowanie suszu

Najwygodniejszą formą rozdrobnienia suszu jest użycie specjalnego młynka. Niemniej jednak nie jest to najlepszy sposób. Specjaliści często zalecają kruszenie suszu w palcach lub użycie nożyczek. Wynika to z faktu wysokiej żywiczności suszu konopi, co prowadzi do pozostawienia w młynku przyklejonych trichomów. Niemniej jednak nie należy popadać w skrajności, dlatego możesz susz rozdrobnić w dowolny, wygodny dla Ciebie sposób.

Krok 4 – Umieść susz w komorze

Ilość używanego suszu uzależniona jest od rodzaju Twojego modelu waporyzatora – zarówno pod kątem pojemności komory, jak i rodzaju (kondukcja/konwkecja/hybryda). Pamiętaj, że nadmiar jak i niewystarczająca ilość suszu może uniemożliwić waporyzację. Jeśli więc Twoja tolerancja jest zbyt niska, by użyć czystej konopi, skorzystaj z dostępnych ziołowych wypełniaczy, które mogą maksymalizować efektywność Twojej terapii.

Krok 5 – Uruchom waporyzator i waporyzuj

Waporyzacja powinna zaczynać się od najniższej temperatury rekomendowanej dla danej mieszanki ziołowej. W przypadku konopi może być to przedział 150-160 stopni Celsjusza. Z każdą sesją stopniowo ją zwiększaj co 10 stopni Celsjusza – aż dojdziesz do 200 stopni. Nie przekraczaj jednak tej temperatury, gdyż jest ona maksymalna dla wszystkich substancji aktywnych zawartych w M.M.

Krok 6 – Wyczyść waporyzator po zakończonej waporyzacji

Wyłącz urządzenie i po ostudzeniu go przejdź do czyszczenia. Jest to szczególne ważne ze względu na pracę Twojego waporyzatora, gdyż po waporyzacji suszu pozostaje wiele osadów i resztek. Nie doprowadzaj do sytuacji, aż te zaschną i będą niemal nie do usunięcia – zwłaszcza na sitku pod ustnikiem i w komorze, w której umieszczasz susz.

Jakie zioła warto waporyzować?

Konopie to nie jedyny susz, który można waporyzować. Na liście ziół, które wykazują pozytywne oddziaływanie na organizm w trakcie podgrzewania, znaleźć można m.in. takie alternatywy jak:

 • Babka lancetowata (Plantago lanceolata);
 • Chmiel zwyczajny (Humulus lupulus);
 • Dziurawiec zwyczajny (Hypericum perforatum);
 • Eukaliptus (Eucalyptus obliqua);
 • Jeżówka purpurowa [Echinacea] (Echinacea purpurea);
 • Kocimiętka właściwa (Nepeta cataria);
 • Kozłek lekarski [Waleriana] (Valeriana officinalis);
 • Krwawnik pospolity (Achillea millefolium);
 • Lawenda wąskolistna (Lavandula angustifolia);
 • Melisa lekarska (Melissa officinalis);
 • Mięta pieprzowa (Mentha piperita);
 • Szałwia lekarska (Salvia officinalis).

Warto zaznaczyć również, że mogą one stanowić one również idealne wypełnienie komory waporyzatora przy terapii z wykorzystaniem M.M. Doskonale uzupełniają one działanie konopi, maksymalizując jej efektywność w redukcji dolegliwości zdrowotnych.

Rodzaje i charakterystyka waporyzatorów

Wyróżniamy dwa rodzaje waporyzatorów: konwekcyjne i kondukcyjne. Oczywiście na rynku znaleźć można także wersje hybrydowe, łączące zalety obu z nich, lecz przed podjęciem decyzji o zakupie warto poznać podstawowe rozwiązania.

Waporyzatory kondukcyjne działają na zasadzie bezpośredniego kontaktu ziół z podgrzewaną powierzchnią. Grzałki waporyzatora podgrzewają z zewnątrz komorę, która od wewnątrz uzupełniona jest suszem. Z kolei waporyzatory konwekcyjne charakteryzują się zupełnie innym schematem działania. Produkują one gorący strumień powietrza, który jest tłoczony przez zioła — dzięki czemu uwalniane są substancje aktywne. Urządzenia hybrydowe podgrzewają susz na obydwa sposoby, co gwarantuje najwyższy poziom efektywności i wydajności.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z promocjami i ważnymi komunikatami od Carenabis

Inne wpisy:

hhc

HHC – co to jest i jak działa?

Świat kannabinoidów z każdym rokiem odkrywa przed nami coraz więcej tajemnic, a wraz z nimi rośnie lista znanych nam naturalnych kannabinoidów wpływających na ludzki układ