Terapia marihuaną medyczną, konsultacje, recepty, wsparcie

Hasz - co to?
Strona główna » Blog » Hasz – co to?

Udostępnij

Haszysz, znany również jako „hasz”, to jedna z najbardziej popularnych substancji pochodzących z konopi indyjskich. Choć wielu ludzi kojarzy go głównie z rekreacyjnym używaniem, ma on również zastosowanie w medycynie. W ostatnich latach rośnie zainteresowanie jego potencjalnymi korzyściami zdrowotnymi, zwłaszcza w kontekście leczenia różnych dolegliwości. Ale co to dokładnie jest haszysz? Jakie ma działanie na organizm i czy jest bezpieczny? W tym artykule postaramy się odpowiedzieć na te i inne pytania, bazując na najnowszych badaniach i faktach.

Co to haszysz – definicja i pochodzenie

Haszysz, często nazywany po prostu „hasz”, to skoncentrowana postać konopi, która jest wytworzona z żywicy rośliny cannabis sativa. Żywica ta jest zbierana, suszona i następnie prasowana w bloki lub formowane w różne kształty. W przeciwieństwie do tradycyjnej marihuany, która jest suszonymi kwiatami konopi, haszysz skupia się na żywicy, która zawiera wyższe stężenia kannabinoidów, takich jak THC (tetrahydrokannabinol).

Pochodzenie haszyszu sięga starożytnego Bliskiego Wschodu i Azji, gdzie był używany zarówno w celach medycznych, jak i duchowych. Z czasem rozprzestrzenił się na cały świat, stając się popularnym środkiem rekreacyjnym w wielu kulturach. Co do sposobu używania, haszysz można palić samodzielnie lub mieszać z tytoniem czy suszem marihuany. Często jest używany w tzw. skrętach, fajkach lub fajkach wodnych. Dzięki swojemu skoncentrowanemu charakterowi, haszysz jest zazwyczaj mocniejszy niż tradycyjna marihuana, co oznacza, że użytkownicy powinni podchodzić do niego z ostrożnością.

Uzależnienie od haszyszu – fakty i mity

Choć haszysz co to jest dla wielu ludzi wciąż zagadką, to wiemy, że podobnie jak inne produkty z konopi, może prowadzić do uzależnienia psychicznego. Oznacza to, że regularne używanie haszyszu może prowadzić do silnej potrzeby jego spożywania, a jednocześnie do trudności z zaprzestaniem korzystania z niego mimo ewidentnych negatywnych skutków zdrowotnych czy społecznych.

Ważne jest, aby zrozumieć, że uzależnienie od haszyszu nie jest tak silne jak w przypadku niektórych innych substancji, takich jak alkohol czy nikotyna. Niemniej jednak, osoby regularnie korzystające z haszyszu mogą doświadczać objawów odstawienia po zaprzestaniu jego używania. Do tych objawów mogą należeć: drażliwość, bezsenność, spadek apetytu, lęk oraz zaburzenia nastroju.

Działanie haszyszu na organizm

Haszysz, podobnie jak inne produkty pochodzące z konopi, zawiera kannabinoidy, z których najbardziej znane to THC (tetrahydrokannabinol). Po spożyciu, THC oddziałuje z receptorami kannabinoidowymi w mózgu i układzie nerwowym, prowadząc do różnorodnych efektów psychoaktywnych. W mniejszych dawkach, haszysz może powodować uczucie relaksu, euforii, zwiększonej wrażliwości na bodźce sensoryczne, jak dźwięki czy kolory, oraz lekkie zaburzenia percepcji czasu. Może także wpływać na poprawę nastroju i stymulować apetyt.

W większych dawkach, działanie haszyszu jest bardziej intensywne i może prowadzić do silniejszych zaburzeń percepcji, uczucia dezorientacji czy nawet paranoi. Niektórzy użytkownicy mogą doświadczać halucynacji, lęku oraz uczucia paniki. Fizjologicznie, większe dawki mogą prowadzić do przyspieszenia tętna, suchości w ustach oraz zaczerwienienia oczu. Ważne jest, aby pamiętać, że reakcja organizmu na haszysz jest indywidualna i może różnić się w zależności od wielu czynników, takich jak genetyka, tolerancja na THC czy ogólny stan zdrowia osoby spożywającej.

Haszysz w kontekście prawnym w Polsce

W Polsce, podobnie jak w wielu innych krajach, prawo odnosi się do substancji psychoaktywnych w sposób szczegółowy. Jeśli chodzi o haszysz w kontekście prawnym, jest on uznawany za nielegalny. Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii, posiadanie, wytwarzanie, transportowanie czy sprzedaż haszyszu jest zabronione i podlega karze. Osoby złapane na posiadaniu nawet niewielkich ilości tej substancji mogą zostać pociągnięte do odpowiedzialności karnej.

Jednakże warto zaznaczyć, że w ostatnich latach w Polsce pojawiają się głosy na rzecz zmiany podejścia do kwestii konopi i ich pochodnych, w tym haszyszu. Chociaż na chwilę obecną haszysz pozostaje nielegalny, dyskusja na ten temat jest ciągle otwarta, a postulaty dotyczące dekryminalizacji czy legalizacji medycznej marihuany zdobywają coraz większe poparcie w społeczeństwie. Mimo to, każdy, kto zastanawia się co to hasz w kontekście prawnym, powinien pamiętać o obowiązujących przepisach i potencjalnych konsekwencjach prawnych związanych z posiadaniem czy handlem tą substancją w Polsce.

Zespół amotywacyjny a korzystanie z haszyszu

Jednym z potencjalnych skutków długotrwałego i regularnego korzystania z haszyszu jest tzw. zespół amotywacyjny. Osoby cierpiące na ten zespół mogą doświadczać spadku motywacji, braku zainteresowania codziennymi aktywnościami, trudności w podejmowaniu decyzji oraz ogólnego uczucia apatii. Chociaż haszysz jest dla wielu substancją relaksującą i poprawiającą nastrój, długotrwałe korzystanie z niego może prowadzić do negatywnych zmian w funkcjonowaniu mózgu, które są związane z tym zespołem.

Mechanizm powstawania zespołu amotywacyjnego w kontekście korzystania z haszyszu nie jest do końca zrozumiały. Uważa się, że regularne spożywanie THC, głównego składnika psychoaktywnego haszyszu, może wpływać na system nagrody w mózgu, prowadząc do zmniejszenia reakcji na bodźce nagradzające. W efekcie, codzienne aktywności, które wcześniej były satysfakcjonujące, mogą stać się mniej atrakcyjne dla osoby korzystającej z haszyszu.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z promocjami i ważnymi komunikatami od Carenabis

Inne wpisy: