Terapia marihuaną medyczną, konsultacje, recepty, wsparcie

Olej RSO – Właściwości, zastosowanie, działanie i dawkowanie

Olej RSO
Strona główna » Blog » Olej RSO – Właściwości, zastosowanie, działanie i dawkowanie

Udostępnij

Olej RSO to najsilniejszy ekstrakt z konopi. Jest to olej z marihuany o stężeniu sięgającym nawet 95-98% THC w gotowym preparacie. Wykazuje on jednak silne właściwości lecznicze, które wielokrotnie zostały udokumentowane podczas nieoficjalnych terapii. Mimo swoich właściwości i szeroki zastosowań w medycynie olej RSO jest produktem budzącym duże kontrowersje. W poniższym artykule poznasz jego historię, zastosowanie i efektywność. Zapraszamy do lektury.

Spis treści:

Co to jest olej RSO?

RSO to skrót pochodzący od imienia i nazwiska jego wynalazcy, czyli inżyniera Ricka Simpsona. W rozwinięciu oznacza on Rick Simpson Oil.

Olej RSO produkowany jest z kwiatów konopi indyjskich. Przed dalszą obróbką muszą one zostać poddane suszeniu, by ich wilgotność osiągnęła odpowiedni poziom do pozyskania satysfakcjonującej ilości substancji aktywnych. Olej RSO znany i najczęściej wykorzystywany jest jako lek – pozwalający m.in. na ograniczenie liczby napadów padaczkowych. Znane są również przypadki, w których olej RSO miał ogromny wpływ na maksymalizację efektywności procesu leczenia glejaka mózgu.

Chcesz uznać receptę na medyczną marihuanę? Skorzystaj z konsultacji medycznych z naszym lekarzem!

Charakteryzuje się on niezwykle wysokim stężeniem THC, czyli głównego składnika aktywnego o psychoaktywnych właściwościach. Należy jednak zaznaczyć, że olej RSO nie musi być stosowany w formie inhalacji lub doustnej. Może być on również nakładany bezpośrednio na skórę.

Historia Rick Simpson Oil

Opowiadają historię oleju RSO należy zacząć od 2003 roku. To wtedy zdiagnozowano u Ricka Simpsona raka podstawnokomórkowego skóry z trzema ogniskami chorobowymi – dwoma na twarzy i jednym na szyi. Leczenie chirurgicznie nie przyniosło oczekiwanych rezultatów, więc Rick Simpson postanowił wykorzystać medycynę alternatywną, kierując swoje działania w stronę wykorzystania konopi – o których coraz częściej mówiła się w kontekście leczniczym, szczególnie w przypadkach chorób nowotworowych.

Rick przez rok przyjmował olej z marihuany. Gdy pojawiła się w mediach informacja o powodzeniu eksperymentu polegającego na walce z nowotworami poprzez stosowanie THC u myszy (potwierdzona przez naukówców University of Virginia), Rick Simpson postanowił wypróbować ten sposób u siebie – traktując to w formie ostatniej deski ratunku.

Po przeprowadzeniu ekstrakcji suszu konopi Rick zaaplikował olej bezpośrednio na skórę ze zmianami nowotworowymi. Nasączył on nim bandaże i owinął miejsca, w których znajdowały się komórki rakowe. Wystarczyły 4 dni kontaktu oleju RSO z chorą skórą, by nowotwór zniknął. Niestety, po konsultacji z lekarzami i organizacjami walczącymi z nowotworami, instytucje medyczne specjalizujące się w walce z nowotworami, nie chciały mieć nic wspólnego z wynalazkiem Ricka Simpsona. Ten z kolei zaczął wspierać ludzi chorych na własny koszt. Dzięki temu powstało wiele opracowań przypadków, w których olej RSO pomógł w leczeniu nowotworów lub zahamował ich rozwój u pacjentów.

Jak powstaje olej RSO?

Uwaga! Pamiętaj o tym, że produkcja i dystrybucja oleju RSO jest w Polsce nielegalna nawet dla pacjentów medycznej marihuany. Nie jest to lek z zarejestrowaną formułą. Wszystkie poniższe informacje dotyczące procesu produkcji są wyłącznie informacyjne dla celów naukowych i badawczych.

Proces ekstrakcji suszu konopnego należy zacząć od namoczenia kwiatów konopi w rozpuszczalniku. Najczęściej wykorzystywana jest w tym celu nafta lub czysty alkohol o wysokim stężeniu. Są to rozpuszczalniki, które pozwalają odseparować THC od pozostałych kannabinoidów, otrzymując roztwór o określonych właściwościach leczniczych. Otrzymany płyn należy odparowywać w sposób równomierny i powolny, ogrzewając go i delikatnie mieszając. Po uzyskaniu ciemnego koloru i gęstej konsystencji olej RSO jest gotowy do użytku.

Warto pamiętać o tym, że w procesie otrzymywania oleju RSO niemożliwe jest kontrolowanie ilości uzyskanego THC i obecności pozostałych kannabinoidów występujących w konopiach. Jest to główny powód, dla którego olej THC wyprodukowany z wykorzystaniem metody Richa Simpsona nigdy nie będzie lekiem legalnie dopuszczonym do użytku przez pacjentów.

Czym różni się olej RSO od innych olejów konopnych?

Olej z marihuany RSO w zestawieniu go z innymi olejami konopnymi, różni się od nich wysoką zawartością THC. Stężenie tetrahydrokannabinolu w gotowym produkcie jest w stanie wynosić nawet 95-98% – stąd jego ciemna barwa i lepka, gęsta konsystencja. Ocenia się, że jest to najmocniejszy preparat z konopi, który można otrzymać niezależnie od metody ekstrakcji.

Olej RSO – działanie i wpływ na organizm

Olej RSO zawiera w swoim składnie niemal czyste THC. Jest to kannabinoid, który ma psychoaktywny wpływ na organizm człowieka i działa poprzez stymulację receptorów układu endokannabinoidowego w ludzkim ciele. Najsilniejszą aktywność w zetknięciu z THC wykazują receptory CB1. Są one najliczniej ulokowane w mózgu, rdzeniu kręgowym i układzie pokarmowym. To dzięki temu preparaty z THC są tak skuteczne w walce ze schorzeniami, które są z nimi związane. Wielokrotne i wieloletnie badania kliniczne w największych laboratoriach świata, stanowią niepodważalny dowód na pozytywne znaczenie THC w leczeniu m.in. bólu, stanów zapalnych, padaczki, nudności i wymiotów. Olej RSO jako najsilniejszy preparat z zawartością tego kannabidiolu na świecie jest więc niepodważalnie efektywnym i wydajnym lekiem na wiele dolegliwości.

Olej z marihuany ma również psychoaktywne właściwości terapeutyczne. Tetrahydrokannabinol przeciąża układ endokannabinoidowy powodując:

  • pojawienie się uczucia euforii,
  • zwiększenia apetytu,
  • spowolnienie czasu reakcji,
  • osłabienie pamięci i koordynacji,
  • odmienny stan świadomości.

Jak widać, mimo pozytywnych odczuć po zażyciu oleju THC, może on również spowodować niechciane efekty uboczne. Nie należy więc po konsumpcji tego typu środków prowadzić auta, czy wykonywać obowiązków służbowych. Należy też zaznaczyć, że wpływ na stan świadomości może doprowadzić do zwiększenia się stanów lękowych u pacjentów z nerwicą. Należy więc podchodzić do konsumpcji z umiarem, konsultując terapię z doświadczonym lekarzem.

Olej RSO – dawkowanie

Schemat dawkowania oleju RSO wedlug Ricka Simpsona został opracowany na podstawie własnych doświadczeń. Przyjmując go doustnie, pacjent powinien spożywać ok. 60 g oleju THC w ciągu 90 dni, by następnie zrobić przerwę na okres minimum 30 dni w celu oczyszczenia receptorów układu endokannabinoidowego.

Biorąc jednak pod uwagę wysokie stężenie THC w oleju RSO, zaleca się przyjmować małe dawki w postaci ¼ kropli, co 8 godzin. Po tygodniu stosowania należy zwiększyć dawka lub skrócić czas między podawaniem leku. Następnie, pacjent powinien co cztery dni podwajać ilość przyjmowanego oleju RSO, aż do uzyskania 1 g dziennie. Terapia powinna trwać przez 12 tygodni dla osiągnięcia zadowalających i trwałych efektów leczenia.

Olej RSO — FAQ — Najczęściej zadawane pytania

Czy olej RSO jest odurzający?

Tak. Olej RSO charakteryzuje się niezwykle wysokim stężeniem tetrahydrokannabinolu (THC) na poziomie 95-98%. Oznacza to, że olej RSO jest silnie odurzający nawet w niewielkich dawkach.

Czy olej RSO jest legalny w Polsce?

Nie. W związku z tym, że olej RSO cechuje się bardzo wysoką zawartość THC i nie jest on lekiem ze ściśle określoną formułą produkcji medycznej, nie jest legalny w Polsce. Oznacza to, że nie wolno produkować i posiadać go, czy handlować nim.

Czy olej RSO jest bezpieczny?

Bezpieczeństwo stosowania oleju RSO nie jest pewne. Nie jest to oficjalny lek z zarejestrowaną formułą. Olej RSO nie ma również niezbędnych atestów i nie zostały przeprowadzone badania laboratoryjne, które potwierdziłyby bezpieczeństwo stosowania go w trakcie leczenia różnych schorzeń. Efekty uboczne również nie zostały potwierdzone.

Zapisz się do newslettera

Bądź na bieżąco z promocjami i ważnymi komunikatami od Carenabis

Inne wpisy:

układ endokannabinoidowy

Układ endokannabinoidowy – co to jest?

O THC i CBD słyszał już prawie każdy. Nie wszyscy jednak zdają sobie sprawę z tego, jak kannabinoidy oddziałują na ludzki organizm. W poniższym artykule